CALCULATING UNIT PRICE

Unit price is the price of one unit of a product or service.

To calculate unit price of a product, we have to divide the total cost of the product by the quantity. 

That is, 

Unit price  =  Total Cost/Quantity

For example, if the price of 6 shirts is $180, then the price of each shirt is 

=  180/6

=  $30 per shirt

Problem 1 :

Mathew signs up for the classes and he pays $90 for 6 classes. Find the cost per class.

Solution :

To find the cost per class, we have to divide total amount paid by number of classes.

= $90/

To find the unit rate, we have to make the denominator of the above fraction as 1.

Now, divide both quantities by 6. so that the second quantity is 1.

From thee above working, it is clear that the cost per class is $15.

Problem 2 :

The cost of 2 cartons of milk is $5.50. What is the unit price ?

Solution :

To find the unit price, we have to divide total amount paid by number of cartons.

Then, we have

$5.50/2 cartons

To find the unit price, we have to make the denominator of the above fraction as 1.

Now, divide both quantities by 2. so that the second quantity is 1.

From thee above working, it is clear that the unit price is $2.75.

That is, the price of 1 carton of milk is $2.75.

Problem 3 :

A cruise ship travels 20 miles in 50 minutes. How far does the ship travel per minute ?

Solution :

To find the distance traveled by the ship in one minute, we have to divide the total distance by the number of minutes. 

Then, we have

20 miles/50 minutes

To find the distance traveled by the ship in one minute, we have to make the denominator of the above fraction as 1.

Now, divide both quantities by 50. so that the second quantity is 1.

From thee above working, it is clear that the distance covered by the ship in 1 minute is 0.4 mile.

Solo Build It!

Kindly mail your feedback to v4formath@gmail.com

We always appreciate your feedback.

©All rights reserved. onlinemath4all.com

Recent Articles

  1. Law of Cosines Worksheet

    Aug 06, 22 11:56 PM

    Law of Cosines Worksheet

    Read More

  2. Laws of Cosines

    Aug 06, 22 11:31 PM

    Laws of Cosines - Proof - Solved Problems

    Read More

  3. Perpendiculars and Bisectors Worksheet

    Aug 06, 22 09:01 AM

    Perpendiculars and Bisectors Worksheet

    Read More