TIMES TABLE SHORTCUTS

In this section, you will learn the shortcuts which will be useful to do times table easily.

To understand the shortcuts, you have to remember the following multiplication.

Single digit number x Single digit number

Example :

6 x 7 = 42

8 x 9 = 72

4 x 9 = 36

And it is difficult for us to remember answer for

two digit number x single digit number

and

two digit number x two digit number

Here, we have given shortcuts to find answer for the above multiplications which come in times table.

Two Digit Number x Single Digit Number

This method is explained for 1 at the ten's place of two digit number (Times Table).

Steps to be followed to understand the above shortcut :

Step 1 :

First take the single digit number and multiply it by 10.

(7 x 10 = 70 in the above example)

Step 2 :

Multiply the single digit and unit digit of the two digit number.

(7 x 2 = 14  in the above example)

Step 3 :

Add step 1 value and step 2 value.

(70 + 14 = 84 in the above example)

Try yourself :

14 x 8 = ?

19 x 8 = ?

7 x 18 = ?

In this way you can try a lot.

Two Digit Number x Two Digit Number

This method is explained for 1 at the ten's place of both the two digit numbers (Times Table).

Method 1 :

Method 2 :

Steps to be followed to understand both the methods :

Step 1 :

Add one of the two digit number and the digit in one's place in the other number. Multiply the result by 10.

(17 + 2 = 19 ----> 19 x 10 = 190)

or

(12 + 7 = 19 ----> 19 x 10 = 190)

Step 2 :

Multiply the digits in one's place of both the numbers.

Step 3 :

Add the results of step 1 and 2, you will get answer.

Try yourself :

17 x 18 = ?

18 x 19 = ?

15 x 19 = ?

In this way, you can try a lot.

Beware!

To use these shortcuts, you must have much practice on these. Otherwise, the shortcuts explained above will not work properly and you may not be able to get correct answer. So, please do much practice on these shortcuts using different numbers.

Note :

The shortcuts explained above will work only for 1 at the ten's place of two digit numbers and not for any number.

Solved Problems

Evaluate the following products.

Problem 1 :

8 x 12

Solution :

8 x 10 = 80 ----A

8 x 2 = 16 ----B

Add A and B.

80 + 16 = 96

Therefore,

8 x 12 = 96

Problem 2 :

9 x 16

Solution :

9 x 10 = 90 ----A

9 x 6 = 54 ----B

Add A and B.

90 + 54 = 144

Therefore,

9 x 16 = 144

Problem 3 :

6 x 18

Solution :

6 x 10 = 60 ----A

6 x 8 = 48 ----B

Add A and B.

60 + 48 = 108

Therefore,

6 x 18 = 108

Problem 4 :

17 x 4

Solution :

4 x 10 = 40 ----A

4 x 7 = 28 ----B

Add A and B.

40 + 28 = 68

Therefore,

17 x 4 = 68

Problem 5 :

19 x 7

Solution :

7 x 10 = 70 ----A

7 x 9 = 63 ----B

Add A and B.

70 + 63 = 133

Therefore,

19 x 7 = 133

Problem 6 :

16 x 6

Solution :

6 x 10 = 60 ----A

6 x 6 = 36 ----B

Add A and B.

60 + 36 = 96

Therefore,

16 x 6 = 96

Problem 7 :

14 x 12

Solution :

14 + 2 = 16 ----> 16 x 10 = 160 ----A

4 x 2 = 8 ----B

Add A and B.

160 + 8 = 168

Therefore,

14 x 12 = 168

Problem 8 :

15 x 13

Solution :

15 + 3 = 18 ----> 18 x 10 = 180 ----A

5 x 3 = 15 ----B

Add A and B.

180 + 15 = 195

Therefore,

15 x 13 = 195

Problem 9 :

19 x 16

Solution :

19 + 6 = 25 ----> 25 x 10 = 250 ----A

9 x 6 = 54 ----B

Add A and B.

250 + 54 = 304

Therefore,

19 x 16 = 304

Problem 10 :

12 x 19

Solution :

12 + 9 = 21 ----> 21 x 10 = 210 ----A

2 x 9 = 18 ----B

Add A and B.

210 + 18 = 228

Therefore,

12 x 19 = 228

Problem 11 :

15 x 18

Solution :

15 + 8 = 23 ----> 23 x 10 = 230 ----A

5 x 8 = 40 ----B

Add A and B.

230 + 40 = 270

Therefore,

15 x 18 = 270

Problem 12 :

14 x 17

Solution :

14 + 7 = 21 ----> 21 x 10 = 210 ----A

4 x 7 = 28 ----B

Add A and B.

210 + 28 = 238

Therefore,

14 x 17 = 238

Kindly mail your feedback to v4formath@gmail.com

We always appreciate your feedback.

©All rights reserved. onlinemath4all.com

Recent Articles

  1. Polar Form of a Complex Number

    Apr 16, 24 09:28 AM

    polarform1.png
    Polar Form of a Complex Number

    Read More

  2. Conjugate of a Complex Number

    Apr 15, 24 11:17 PM

    conjugateofcomplexnumber1.png
    Conjugate of a Complex Number

    Read More

  3. Complex Plane

    Apr 14, 24 07:56 AM

    complexplane1.png
    Complex Plane

    Read More