WORKSHEET ON UNIT RATES

Problem 1 :

If 20 lbs. of pet food costs $15, find the unit rate.

Problem 2 :

A bicycle manufacturer can produce 200 bicycles per day. How many weeks will it take to produce 5600 bicycles?

Problem 3 :

Alexa can run 20 miles in 3 hours at a constant rate. How long will it take her to run just 5 miles at the same rate?

Problem 4 :

Peter always keeps the 6 rooms in his house clean. If it takes him 15 minutes to clean each room, how many hours will it take him to clean all 6 rooms?

Problem 5 :

Kiran can type 400 words per hour. How many minutes will it take him to type a report with 2,000 words?

Problem 6 :

When Sarah works for 4 hours, she takes two breaks of 15 minutes each. If Sarah had worked 12 hours yesterday, how many minutes in breaks did she take?

Problem 7 :

It takes Alex 12 minutes to swim 4 laps. How many hours will it take him to swim 50 laps?

Problem 8 :

Henry can prepare 15 glasses of lemonade in 5 minutes. How long will he take to prepare 27 glasses of lemonade?

tutoring.png

Answers

1. Answer :

Unit rate is the cost of 1 lb. of pet food.

20 lbs. ----> $14.98

Therefore, unit rate is $0.75.

2. Answer :

1 day ----> 200 bicycles

7(1 day) ----> 7(200 bicycles)

7 days or 1 week ----> 1400 bicycles

Number of weeks taken to produce 5600 bicycles :

3. Answer :

20 miles ----> 3 hours

20 miles ----> 3(1 hour)

20 miles ----> 3(60 minutes)

20 miles ----> 180 minutes

Time taken to run 5 miles :

= 5 ⋅ 9 minutes

= 45 minutes

4. Answer :

Peter always keeps the 6 rooms in his house clean. If it takes him 15 minutes to clean each room, how many hours will it take him to clean all 6 rooms?

1 room ----> 15 minutes

Time taken to clean 6 rooms :

= 6 ⋅ 15 minutes

= 90 minutes

 = 1 hour 30 minutes

= 1.5 hours

5. Answer :

Kiran can type 400 words per hour. How many minutes will it take him to type a report with 2,000 words?

1 hour ----> 400 words

Time taken to type 2000 words :

= 5 hours

= 5(60 minutes)

= 300 minutes

6. Answer :

When Sarah works for 4 hours, she takes two breaks of 15 minutes each. If Sarah had worked 15 hours yesterday, how many minutes in breaks did I take?

4 hours of work ----> Two breaks of 15 minutes each

4 hours of work ----> 2(15 minutes) break

4 hours of work ----> 30 minutes break

Number of minutes of break required for 12 hours of work :

= 12 ⋅ 7.5 minutes

= 90 minutes

7. Answer :

It takes Alex 12 minutes to swim 4 laps. How many hours will it take him to swim 50 laps?

4 laps ----> 12 minutes

Time taken to swim 50 laps :

= 50 ⋅ 3 minutes

= 150 minutes

= 2 hours 30 minutes

= 2.5 hours

8. Answer :

5 minutes ----> 15 glasses

Time taken to prepare 27 glasses of lemonade :

Kindly mail your feedback to v4formath@gmail.com

We always appreciate your feedback.

©All rights reserved. onlinemath4all.com

Recent Articles

  1. SAT Math Videos

    May 22, 24 06:32 AM

    sattriangle1.png
    SAT Math Videos (Part 1 - No Calculator)

    Read More

  2. Simplifying Algebraic Expressions with Fractional Coefficients

    May 17, 24 08:12 AM

    Simplifying Algebraic Expressions with Fractional Coefficients

    Read More

  3. The Mean Value Theorem Worksheet

    May 14, 24 08:53 AM

    tutoring.png
    The Mean Value Theorem Worksheet

    Read More