USING UNIT RATES WORKSHEET

Problem 1 :

A store had 2 packs of paper for $0.84. How much would it cost if you were to buy 3 packs ?

Problem 2 :

A book store was selling 5 books for $38.40. Online the you could buy 6 books for $45.96. Which place has a lower unit price ?

Problem 3 :

At a comic book convention vendor 1 was selling a set of 4 comics for $30.88. Vendor 2 was selling a set of 3 comics for $22.98. Which vendor has the higher unit price ?

Problem 4 :

In September a clothing store had a sale where you could get 3 scarves for $10.62. In October the price was changed to 4 scarves for $14.36. On which month did a scarf cost the most ?

Problem 5 :

At a farming supply store 7 pounds of seeds cost $130.27. If a farmer needed 4 pounds of seeds, how much would it cost him ?

Problem 6 :

At the baseball stadium the price for popcorn is $7.64 for 4 bags. If you wanted to buy 5 bags of popcorn, how much would it cost ?

Problem 7 :

A shoe store was having a back to school sale where you could buy 6 pairs of shoes for $124.68. If a large family decided to buy 2 pairs of shoes, how much would it cost them ?

Problem 8 :

At the toy store you could get 3 board games for $17.88. Online the price for 6 board games is $36.30. Which place has the highest price for a board game ?

Problem 9 :

An ice company charged $6.40 for 5 bags of ice. If a convenience store bought 7 bags of ice, how much would it have cost them ?

Problem 10 :

On Monday the price for bottled water was 3 bottles for $4.17. On Saturday the price was 4 bottles for $5.60. Which day had the higher unit price ?

Answers

1. Answer :

The cost of one pack of paper is 

=  0.84 / 2

=  $0.42

The cost of 3 packs of paper is 

=  3 ⋅ 0.42

=  $1.26

2. Answer :

Book Store

Cost of 1 book  is

=  38.40 / 5

=  $7.68

Online

Cost of 1 book  is

=  45.96 / 6

=  $7.66

7.68 7.66

Comparing the unit prices in book store and online, online has lower unit price.  

3. Answer :

Vendor 1

Cost of 1 comic  is

=  30.88 / 4

=  $7.72

Vendor 2

Cost of 1 book  is

=  22.98 / 3

=  $7.66

7.72 7.66

Comparing the unit prices of vendor 1 and vendor 2, we have that vendor 1 has the higher unit price. 

4. Answer :

September

Cost of 1 scarf  is

=  10.62 / 3

=  $3.54

October

Cost of 1 scarf  is

=  14.36 / 4

=  $3.59

3.54 < 3.59

Comparing the unit prices of scarves in September and October, we have that unit price of scarf in October was higher.  

5. Answer :

The cost of 1 pound of seeds is 

=  130.27 / 7

=  $18.61

The cost of 4 pounds of seeds is 

=  4 ⋅ 18.61

=  $74.44

6. Answer :

The cost of 1 bag of popcorn is 

=  7.64 / 4

=  $1.91

The cost of 5 bags of popcorn is

=  5 ⋅ 1.91

=  $9.55

7. Answer :

The cost of 1 pair of shoes is 

=  124.68 / 6

=  $20.78

The cost of 2 pairs of shoes is 

=  2 ⋅ 20.78

=  $41.56

8. Answer :

Toy Store

Cost of 1 board game  is

=  17.88 / 3

=  $5.96

Online

Cost of 1 board game  is

=  36.30 / 6

=  $6.05

5.96 < 6.05

Comparing the unit prices in toy store and online, online has the highest price.  

9. Answer :

The cost of 1 bag of ice is 

=  6.40 / 5

=  $1.28

The cost of 7 bags of ice is

=  7 ⋅ 1.28

=  $8.96

10. Answer :

On Monday

Cost of 1 bottle  is

=  4.17 / 3

=  $1.39

On Saturday

Cost of 1 bottle is

=  5.60 / 4

=  $1.40

1.39 < 1.40

Comparing the unit prices on Monday and Saturday, we have that the unit price on Saturday is higher.    

Solo Build It!

Kindly mail your feedback to v4formath@gmail.com

We always appreciate your feedback.

©All rights reserved. onlinemath4all.com

Recent Articles

  1. Law of Cosines Worksheet

    Aug 06, 22 11:56 PM

    Law of Cosines Worksheet

    Read More

  2. Laws of Cosines

    Aug 06, 22 11:31 PM

    Laws of Cosines - Proof - Solved Problems

    Read More

  3. Perpendiculars and Bisectors Worksheet

    Aug 06, 22 09:01 AM

    Perpendiculars and Bisectors Worksheet

    Read More