UNITARY METHOD WORKSHEET

Problem 1 :

If 6 note books cost $45, then how much 8 note books costs?

Problem 2 :

The fence of a hospital is to be repainted by a group of workers. If 6 workers can paint 520.2 m of the wall in an hour, then how many meters of the wall will 7 workers paint in an hour?

Problem 3 :

18 mangoes cost $36. If David has $24, how many mangoes can he buy?

Problem 4 :

A Publisher makes 3300 books in the month of November. If they make the same quantity of books every day, then how many books can they make in a leap year?

Problem 5 :

47 baskets of mangoes weigh 16.403 kilograms. Find the weight of 18 baskets of mangoes (Round to 2 digits of decimal).

Problem 6 :

We can buy 9 units of a product for $102.60. How much money do we need, if we want to buy 12 units of the same product?

Problem 8 :

8 men can complete a work in 25 days working 5 hours per day. If 5 men can complete the same work in 20 days, how many hours does each man have to work per day?

Answers

1. Answer :

Given : 6 note books cost $45

Cost of one note book is 

=  45/6

=  $7.50

Cost of 8 note books is

=  8 ⋅ 7.50

=  $60  

2. Answer :

Given : 6 workers can paint 520.2 m of the wall in an hour

Length of the wall can be painted by 1 worker in an hour is 

=  520.2/6

=  86.7  meters

Length of the wall can be painted by 7 workers in an hour is 

=  7 ⋅ 86.7

=  606.9 meters

3. Answer :

Given : 18 mangoes cost $36

Cost of one mango is  

=  36/18

=  $2

No. of mangoes can be bought for $24 is 

=  24/Cost of 1 mango

=  24/2

=  12

Hence, David can buy 12 mangoes for $24. 

4. Answer :

Given : The Publisher makes 3300 books in the month of November. 

In any year, the month November has 30 days. 

Then, no. of books made per day is 

=  3300/30

=  110

If an year is a leap year, then it would have 366 days. 

So, no. of books can be made in a leap years is 

=  366 ⋅ 110

=  40,260  

5. Answer :

Given : 47 baskets of mangoes weigh 16.403 kilograms.

Weight of 1 basket is

=  16.403/47

=  0.349 kilograms

Weight of 18 baskets is

=  18 ⋅ 0.349

=  6.282

≈  6.28 kilograms

6. Answer :

Given : Cost of 9 units of the product is $102.60

Cost of 1 unit of the product is 

=  102.60/9

=  $11.40

Cost of 12 units of the product is 

=  12 ⋅ 11.40

=  $136.80

7. Answer :

Given : 5 men can complete the work in 20 days working 8 hours per day.

Number of hours required for one man to complete the same work is 

=  No. of men ⋅ No. of days ⋅ No. of hours per day

=  5 ⋅ 20 ⋅ 8

=  800 hours

8. Answer :

Given : 8 men can complete the work in 25 days working 5 hours per day.

Number of hours required for one man to complete the same work is 

=  No. of men ⋅ No. of days ⋅ No. of hours per day

=  8 ⋅ 25 ⋅ 5

=  1000 hours

If there are 5 men, then the number of hours that each man has to work to complete the work is 

=  1000/5

=  200 hours

Given : The work has to be completed in 20 days. 

So, the number of hours that each man has to work per day is 

=  200/20

=  10 hours

Hence, 5 men can complete the same work in 20 days working 10 hours per day. 

Solo Build It!

Kindly mail your feedback to v4formath@gmail.com

We always appreciate your feedback.

©All rights reserved. onlinemath4all.com

Recent Articles

  1. Law of Cosines Worksheet

    Aug 06, 22 11:56 PM

    Law of Cosines Worksheet

    Read More

  2. Laws of Cosines

    Aug 06, 22 11:31 PM

    Laws of Cosines - Proof - Solved Problems

    Read More

  3. Perpendiculars and Bisectors Worksheet

    Aug 06, 22 09:01 AM

    Perpendiculars and Bisectors Worksheet

    Read More