UNIT PRICE WORKSHEET

Problem 1:

The book fair had a sale where 6 books were $20.46. If you wanted to buy 7 books, how much money would you need ?

Problem 2 :

A video game store was getting rid of old games, selling them 3 for $56.28. If they sold 7 games, how much money would they have made ?

Problem 3 :

At the store beef jerky is $44.25 for 3 pounds. If you buy 4 pounds, how much will it cost ?

Problem 4 :

At the baseball stadium the price for popcorn is $5.88 for 3 bags. If you want to buy 7 bags of popcorn, how much will it cost ?

Problem 5 :

At the toy store you could get 2 board games for $8.36. Online the price for 3 board games is $12.84. Which place has the highest price for a board game ?

Problem 6 :

At the market you can buy 5 bags of apples for $23.60. At the orchard you can get 7 bags of apples for $32.76. Which is the better deal ?

Problem 7 :

A store had 4 blue chairs for $73.48 or 5 red chairs for $91.40. Which color chair has a lower unit price ?

Problem 8 :

A fast food restaurant had 7 boxes of chicken nuggets for $25.90. A competing restaurant had 3 boxes of chicken fingers for $11.07. Which food has a higher unit price ?

Answers

1. Answer :

Given : Cost of 6 books is $20.46

Then, the cost of 1 book is 

=  20.46/6

=  $3.41

The cost of 7 books is 

=  7 ⋅ 3.41

=  $23.87

So, we need $23.87 to buy 7 books. 

2. Answer :

Given : Cost of 3 old games is $56.28

Then, the cost of 1 old game is 

=  56.28/3

=  $18.76

The Cost of 7 old games is 

=  7 ⋅ 18.76

=  $131.32

So, if they sold 7 games, they would they have made $131.32

3. Answer :

Given : Cost of 3 pounds is $44.25

Then, the cost of 1 pound is 

=  44.25/3

=  $14.75

The Cost of 4 pounds is 

=  4 ⋅ 14.75

=  $59

So, 4 pounds of beef jerky will cost $59.

4. Answer :

Given : Cost of 3 bags is $5.88

Then, the cost of 1 bag is 

=  5.88/3

=  $1.96

The Cost of 7 bags is 

=  7 ⋅ 1.96

=  $13.72

So,  if we want to buy 7 bags of popcorn, it will cost $13.72

5. Answer :

Toy Store

Cost of 1 board game  is

=  8.36 / 2

=  $4.18

Online

Cost of 1 board game  is

=  12.84 / 3

=  $4.28

4.18 < 4.28

From the above comparison, it is clear that online has the highest price for a board game. 

6. Answer :

Market

Cost of 1 bag of apple is

=  23.60 / 5

=  $4.72

Orchard

Cost of 1 bag of apple is

=  32.76 / 7

=  $4.68

4.72 > 4.68

Comparing the unit prices, orchard has lower price. So buying apples in orchard is better deal. 

7. Answer :

Blue Chair

Cost of 1 chair is

=  73.48 / 4

=  $18.37

Red Chair

Cost of 1 chair is

=  91.40 / 5

=  $18.28

18.37 > 18.28

Comparing the unit prices, red color chair has a lower unit price 

8. Answer :

Chicken Nuggets

Cost of 1 box is

=  25.90 / 7

=  $3.70

Chicken Finger

Cost of 1 box is

=  11.07 / 3

=  $3.69

3.70 > 3.69

Comparing the unit prices, chicken nugget has a higher unit price. 

Solo Build It!

Kindly mail your feedback to v4formath@gmail.com

We always appreciate your feedback.

©All rights reserved. onlinemath4all.com

Recent Articles

  1. Law of Cosines Worksheet

    Aug 06, 22 11:56 PM

    Law of Cosines Worksheet

    Read More

  2. Laws of Cosines

    Aug 06, 22 11:31 PM

    Laws of Cosines - Proof - Solved Problems

    Read More

  3. Perpendiculars and Bisectors Worksheet

    Aug 06, 22 09:01 AM

    Perpendiculars and Bisectors Worksheet

    Read More