UNIT PRICE DEFINITION AND EXAMPLE

Definition :

Unit price is the price of one unit of a product or service. 

Example :

If 18 units of a product cost $360,

then  price per unit is  = 360 / 18  =  $20

So, the unit price is $20

Problem 1 :

At a candy store you could get 3 giant lollipops for $4.89. How much would it cost to buy 6 lollipops ?

Solution :

Given : Cost of 3 giant lollipops is $4.89

Then, the cost of 1 giant lollipop is 

=  4.89 / 3

=  $1.63

The cost of 6 giant lollipops is 

=  6 ⋅ 1.63

=  $9.78

So, it would cost $9.78 to buy 6 lollipops.

Problem 2 :

A pet store was selling mice 6 for $7.02. If they ended up selling 7 mice, how much money would they have earned ?

Solution :

Given : Cost of 6 mice is $7.02

Then, the cost of 1 mouse is 

=  7.02 / 6

=  $1.17

The cost of 7 mice is 

=  7 ⋅ 1.17

=  $8.19

So, if they ended up selling 7 mice, they would have earned $8.19

Problem 3 :

At the produce store you can buy 2 bags of bananas for $12.46. How much would it cost if you were to buy 6 bags ?

Solution :

Given : Cost of 2 bags of bananas is $12.46

Then, the cost of 1 bag of bananas is 

=  12.46 / 2

=  $6.23

The cost of 6 bags of bananas is 

=  6 ⋅ 6.23

=  $37.38

So, if we were to buy 6 bags of bananas, it would cost $37.38

Problem 4 : 

At the store Brand A potato chips were $11.92 for 4 bags. Brand B potato chips were $17.34 for 6 bags. Which brand has the cheaper price ?

Solution :

Brand A

Cost of 1 bag  is

=  11.92 / 4

=  $2.98

Brand B

Cost of 1 bag  is

=  17.34 / 6

=  $2.89

2.98 > 2.89

Comparing the unit prices, brand B has the cheaper price.

Problem 5 :

A supermarket had bags of red grapes for $13.00 for 5. The also had bags of green grapes priced at $5.08 for 2. Which type of grape is most expensive ?

Solution :

Red Grapes

Cost of 1 bag is

=  13.00 / 5

=  $2.60

Green Grapes

Cost of 1 bag is

=  5.08 / 2

=  $2.54

2.60 > 2.54

Comparing the unit prices, reg grape is most expensive. 

Problem 6 :

A store had 5 packs of paper for $9.25. How much would it cost, if you were to buy 4 packs ?

Solution :

Given : Cost of 5 packs of paper is $9.25

Then, the cost of 1 pack of paper is 

=  9.25 / 5

=  $1.85

The cost of 4 packs of paper is 

=  4 ⋅ 1.85

=  $7.40

So, if we were to buy 4 packs of paper, it would cost $7.40

Problem 7 :

Four gallons of gasoline cost $16.80. If you buy 5 gallons of gasoline, how much do you have to pay ? 

Solution :

Given : Cost of 4 gallons of gasoline is $16.80

Then, the cost of 1 gallon of gasoline is 

=  16.80 / 4

=  $4.20

The cost of 5 gallons of gasoline is 

=  5 ⋅ 4.20

.=  $21.00

So, if we buy 5 gallons of gasoline, we have to pay $21.00

Problem 8 :

In a store, six shirts are sold for $25.50. If you buy 4 shirts, how much do you have to pay ? 

Solution :

Given : Cost of 6 shirts is $25.50

Then, the cost of 1 shirt is 

=  25.50 / 6

=  $4.25

The cost of 4 shirts is 

=  4 ⋅ 4.25

.=  $17.00

So, if we buy 4 shirts, we have to pay $17.00

Solo Build It!

Kindly mail your feedback to v4formath@gmail.com

We always appreciate your feedback.

©All rights reserved. onlinemath4all.com

Recent Articles

  1. Law of Cosines Worksheet

    Aug 06, 22 11:56 PM

    Law of Cosines Worksheet

    Read More

  2. Laws of Cosines

    Aug 06, 22 11:31 PM

    Laws of Cosines - Proof - Solved Problems

    Read More

  3. Perpendiculars and Bisectors Worksheet

    Aug 06, 22 09:01 AM

    Perpendiculars and Bisectors Worksheet

    Read More