Question 1 :
I have 35 jelly beans. Then i eat 12. How many are left ?
Solution :
Number of jelly beans i have = 35
Number of jelly beans i eat = 12
Number of jelly beans left = 35-12
= 13
Question 2 :
Two numbers add up to 30. One of the number is 18. What is the other number ?
Solution :
Sum of two numbers = 30
One of the number = 18
The other number = 30 - 18
= 12
So, the other number is 12.
Question 3 :
A piece of wood of 60 inches long. A section 28 inches long is cut off. How long is the remaining piece of wood ?
Solution :
Length of wood = 60 inches
Length of wood cut off = 28
Remaining piece of wood = 60 - 28
= 32
So, length of remaining piece of wood is 32 inches.
Question 4 :
Rebecca read 213 pages of a book on Saturday. On Sunday she read some more pages of the book. If Rebecca read 416 pages in all, how many pages did she read on Sunday ?
Solution :
Number of pages she read on Saturday = 213
Number of pages she read in all = 416
213 + Number of pages she read in Sunday = 416
Number of pages she read in Sunday = 416 - 213
= 203
Number of pages she read on Sunday is 203.
Question 5 :
Steve drove 158 miles on Saturday. On Sunday he drove 223 miles. How many miles did he drive in all on Saturday and Sunday.
Solution :
Number of miles he drove on Saturday = 158 miles
Number of miles he drove on Sunday = 223
Total number of miles he drive in Saturday and Sunday
= 158 + 223
= 381
Question 6 :
Kevin subtracts 149 from 256. He says the difference is 113. Is he correct?
Solution :
256 - 149 = 107
The difference is 107, but he says the difference is 113.
So, he is incorrect.
Question 7 :
The museum displays some butterflies in Room A and 203 butterflies in Room B. If the meseum displays 445 butterflies in all, how many does it display in Room A ?
Solution :
Number of butterflies in room A + room B = 445
Number of butterflies in room A + 203 = 445
= 445-203
= 242
So, the number of butterflies in room A is 242.
Question 8:
Alysia stands some scales with a 15 kg dumbbell in each hand. If the scales read 92 kg, what does she weigh ?
Solution :
In her each hand, she has 15 kg dumbbell. Weight of dumbbell she has in her hands = 15 + 15
= 30 kg
In the scale, it says her weight as 92 kg
Reading in the scale
= weight of a person + weight of the objects that they have
92 = her weight + 30
92 - 30 = her weight=
62 kg
So, her weight is 62 kg.
Question 9:
My bank account balance was $1080. I withdrew amounts of $427 and $173. I then banked my pay cheque of $769. What is my bank balance now ?
Solution :
Balance amount = $1080
Amount i withdrew = (427 + 173)
= 600
Amount i banked after the withdrawal = $769
Balance now = 1080 - 600 + 769
= 1849 - 600
= 1249
Question 10 :
The Burj Khalifa building in the United Arab Emirates is 828 m, whereas Taipei 101 in Taiwan is 509 m tall. How much taller is Burj Khalifa than Taipei ?
Solution :
Height of Burj Khalifa = 828 m
Height of Taipei 101 = 509 m
Difference between the heights = 828 - 509
= 319 m
Question 11 :
In a equestrian event Marcus came first, winning $2300, Megan came second, winning $1250.
a) What is the difference between the prizes ?
b) If their scores had been equal, they would have shared the total prize money for the first and second. How much would they have been received ?
Solution :
a) Amount won by Marcus = $2300
Amount won by Megan = $1250
Difference between the winning amount = 2300 - 1250
= $1050
b) Total amount of winning = 2300 + 1250
= 3550
Should be divided into two equal parts, then
= 3550/2
= 1775
So, each will receive $1775.
Question 12 :
Solve the following by working backwards.
a) I think of a number, triple it, then add 4. If the result is 28. Find the number.
b) When twice a certain number is subtracted with 21, the result is 9. Find the number.
Solution :
From the result, we have to work on backwards.
Result = 28
Given that, add 4. Then working backwards, we have to subtract 4.
= 28 - 4
= 24
Given that triple it, then working backwards. We have to divide by 3.
= 24 / 3
= 8
So, the number that i think in the given situation is 8.
b) Result = 9
Given that subtracted with 21. When we work backwards, we have to add 21
= 21 + 9
= 30
Given that, twice a number. Then we have to divide the number by 2.
= 30/2
= 15
Kindly mail your feedback to v4formath@gmail.com
We always appreciate your feedback.
©All rights reserved. onlinemath4all.com
Apr 23, 25 11:11 AM
Apr 23, 25 02:33 AM
Apr 22, 25 08:20 AM