SOLID MENSURATION PRACTICE PROBLEMS

Problem 1 :

The barrel of a fountain-pen cylindrical in shape, is 7 cm long and 5 mm in diameter. A full barrel of ink in the pen will be used for writing 330 words on an average. How many words can be written using a bottle of ink containing one fifth of a liter?

Solution :

To find the number of words can be written using a bottle of ink, we have to find the quantity of ink in the barrel.

Volume of barrel in the cylindrical shape  =  πr2h

height of shape  =  7 cm

radius of the shape  =  (5/2) mm

10 mm  =  1 cm

(5/2)/10  =  (1/4) cm

Volume of barrel in the cylindrical shape :

  =  (22/7) ⋅ (1/4) (1/4) 7

  =  (11/8) cm3

1000 cm3  =  1 liter

  =  11/8000 liter

Quantity of ink in 1 liter  =  8000/11

Quantity of ink in the bottel =  (1/5) of liter of ink in the barrel

   =  (1/5) (8000/11) 

Number of word written using 1 bottel of ink  =  330

Required number of words  =   (1/5) (8000/11) ⋅ (1/4) 

=  48000 words

Problem 2 :

A hemi-spherical tank of radius 1.75 m is full of water. It is connected with a pipe which empties the tank at the rate of 7 liters per second. How much time will it take to empty the tank completely?

Solution :

To solve this problem, first let us find quantity of water in the tank in liters.

Volume of water in the hemispherical tank  =  (2/3)πr3

  =  (2/3)  (22/7) ⋅ (1.75)3

  =  (2/3)  (22/7)  (1.75)  (1.75)  (1.75)

  =  235.81/21

  =  11.22 m3

1 m3  =  1000 liter

=  11.22 (1000) 

=  11220 liters

Quantity of water empties  =   7 liter per second

=  7 (60)

=  420 liter per minute

Time taken to empty the tank  =  11220/420

=  26.71

=  27 minutes (approximately)

Problem 3 :

Find the maximum volume of a cone that can be carved out of a solid hemisphere of radius r units.

Solution :

Volume of cone craved out from the hemisphere 

  =  (1/3) r2h

  =  (1/3) r2r

  =  (1/3) r3

Problem 4 :

A company packages its milk powder in cylindrical container whose base has a diameter of 14 cm and height 20 cm. Company places a label around the surface of the container (as shown in figure). If the label is placed 2 cm from top and bottom, what is the area of the label?

mensuration-word-problem-q1

Solution :

Radius = 14/2 ==> 7 cm

Height of the cylindrical shape which is labled

= 20 - (2 + 2)

= 20 - 4

= 16 cm

2πrh

= 2 x 3.14 x 7 x 16

= 703.36 cm2

Problem 5 :

A milk tank is in the form of cylinder whose radius is 1.5 m and length is 7 m. Find the quantity of milk in liters that can be stored in the tank.

Solution :

Quantity of milk which is stored in the tank = volume of cylinder

πr2h

radius = 1.5 m, height = 7 m

= 3.14 x 1.5x 7

= 49.455 m2

Problem 6 :

A cuboidal box of dimensions 1 m × 2 m × 1.5 m is to be painted except its bottom. Calculate how much area of the box has to be painted.

Solution :

Surface area of the box = 2(lw + wh + hl)

length = 1 m, width = 2 m and height = 1.5 m

= 2(1x2 + 2x1.5 + 1.5x1)

= 2(1 + 3 + 1.5)

= 2(5.5)

= 11 m2

Problem 7 :

Water is pouring into a cuboidal reservoir at the rate of 60 liters per minute. If the volume of reservoir is 108 m3, find the number of hours it will take to fill the reservoir.

Solution :

Volume of reservoir = 108 m3

1 m3 = 1000 liter

Converting m3 to liter, we get 108000 liter

Speed of water = 60 liters per minute

1 hour = 60 minute

1 minute = 1/60 hour

60 liter per minute = 60/(1/60)

= 60(60)

= 3600 per hour

= 108000/3600

= 30 hours

So, it will take 30 hours to fill the reservoir.

Problem 8 :

The circumference of the base of the cylindrical vessel is 132 cm, and its height is 25 cm. How many litres of water can it hold? (Assume π = 22/7)

Solution :

Volume of cylinder πr2h

Circumference of base = 2πr

2πr = 132 cm

2 x (22/7) x r = 132

r = 132 x (7/22) x 1/2

= 21

So, radius of the cylinder is 21 cm.

Capacity of the tank = 3.14 x 21x 25

= 34618.5 cm3

= 34.6185 liter

Approximately 34.62 liter

Problem 9 :

Diagram of the adjacent picture frame has outer dimensions = 24 cm × 28 cm and inner dimensions 16 cm × 20 cm. Find the area of each section of the frame, if the width of each section is same.

mensuration-word-problem-q2.png

Solution :

Area of left and right faces = 1/2 x h x (a + b)

= (1/2) x 16 x (20 + 28)

= 8 x 48

= 384 cm2

= 2(384)

= 768 cm2

Area of top and bottom faces = (1/2) x 20 x (16 + 24)

= 10 x 40

= 400 cm2

= 2 x 400

= 800 cm2

Area of rectangular face = 16 x 20

= 320 cm2

Total area = 768 + 800 + 320

= 1888 cm2

Kindly mail your feedback to v4formath@gmail.com

We always appreciate your feedback.

©All rights reserved. onlinemath4all.com

Recent Articles

  1. Algebra Word Problems Worksheet with Answers

    Nov 10, 25 06:30 PM

    tutoring.png
    Algebra Word Problems Worksheet with Answers

    Read More

  2. Tricky SAT Math Problems Solved Easily

    Nov 09, 25 07:02 PM

    digitalsatmath404.png
    Tricky SAT Math Problems Solved Easily

    Read More

  3. 10 Hard SAT Math Questions (Part - 33)

    Nov 07, 25 04:31 AM

    10 Hard SAT Math Questions (Part - 33)

    Read More