ORDER OF OPERATIONS WORKSHEET

1. Evaluate : 9(16 - 3.2)

2. Evaluate : (18 + 2) / (13 - 6)

3. Evaluate : 4  [38 - (15 + 7)]

4. Evaluate the following expression when x = 3 and y = 4.

5(x + y)

5. Evaluate the following expression when x = 4 and y = 6.

7(x + y)2

6. In the flag shown below, assume there are about 1500 plants in each of the 50 stars of the flag. And also, assume that there are 64000 plants in each of the 7 short stripes and 105000 plants in each of the 6 long stripes. The blue region contains about 200000.

Use the order of operations to approximate the total number of plants described above.

7. A pattern and enough material are bought to make two pillows. The pattern costs $6. Each pillow requires $4.25 worth of fabric and a button that costs $0.80. Find the total cost.

Answers

1. Answer :

= 9(16 - 3.2)

Subtract within parentheses.

= 9(12.8)

Multiply. 

= 115.2

2. Answer :

= (18 + 2)/(13 - 8)

Rewrite fraction as division.

= (18 + 2) ÷ (13 - 8)

Evaluate within parentheses.

= 20 ÷ 5

Divide. 

= 4

3. Answer :

= 4  [38 - (15 + 7)]

Add within parentheses.

= 4  [38 - 22]

Subtract within brackets.

= 4  16

Multiply.  

= 64

4. Answer :

= 5(x + y)

Substitute 3 for x and 4 for y.

= 5(3 + 4)

Add within parentheses.

= 5(7)

Multiply.  

= 35

5. Answer :

= 7(x + y)2

Substitute 4 for x and 6 for y.

= 7(4 + 6)2

Add within parentheses.

= 7(10)2

Evaluate power.

= 7(100)

Multiply.  

= 700

6. Answer :

Use the order of operations to approximate the total number of plants described above

Write and evaluate the expression.

= 50 ⋅ 1500 + 7 ⋅ 64000 + 6 ⋅ 105000 + 200000

Multiply.

= 75,000 + 448,000 + 630,000 + 200,000

Add.

= 1,353,000

There are approximately 1,353,000 plants in the flag.

7. Answer :

Read and Understand :

One pattern plus fabric and buttons are bought to make pillows. You have to find the total cost.

Make a Plan :

Write a verbal model. 

Total cost

=

Cost of pattern

+

Number of pillows

x

Cost of each pillow

Solve the Problem :

Write and evaluate the expression.

Substitute values into verbal model.

Total cost :

= 6 + 2(4.25 + 0.80)

= 6 + 2(5.05)

= 6 + 10.10

= 16.10

The total cost is $16.10.

Look Back :

Use estimation to check that the answer is reasonable.  The cost of material for each pillow is about

$4 + $1 = $5

The total cost is about

$6 + 2($5) = $16

The answer is reasonable.

Kindly mail your feedback to v4formath@gmail.com

We always appreciate your feedback.

©All rights reserved. onlinemath4all.com

Recent Articles

  1. Relatively Prime Numbers

    Nov 21, 22 10:22 AM

    Relatively Prime Numbers - Concept - Examples

    Read More

  2. Relatively Prime Numbers Worksheet

    Nov 21, 22 10:20 AM

    Relatively Prime Numbers Worksheet

    Read More

  3. Least Common Multiple of Relatively Prime Numbers Worksheet

    Nov 21, 22 06:42 AM

    Least Common Multiple of Relatively Prime Numbers Worksheet

    Read More