DATA INTERPRETATION WORKSHEET

Problem 1 :

Refer to the following information and answer the questions 1 to 5. 

Production of sugar by six major production units in million tonnes. 

datainterpretation1.png

Question 1 : 

In which month the unit B has a contribution of approximately 15% in the total sugar production?

Question 2 :

Which unit shows continuous increase in production of sugar over months?

Question 3 :

In the case of Unit E, in which of the following pairs of months the production of sugar was equal?

Question 4 : 

In the month of June, how many units have a share of more than 25% of the total production of sugar?

Question 5 :

What was approximate percentage decrease in sugar production of unit B in June as compared to April?

Problem 2 :

Refer to the following graph and answer the questions 6 to 10. 

Production of food grain over the years (1000 tonnes)

datainterpretation3.png

Question 6 : 

What was the price difference between commodity A and B in the month of April?

Question 7 :

What was the difference in average price between commodity A and B from April to August?

Question 8 :

In which of the two months was the price of commodity A same?

Question 9 : 

What was the approximate percentage decrease in the price of commodity A from March to April?

Question 10 :

What was the percentage increase in price of commodity B from January to April?

Problem 3 :

Refer to the following graph and answer the questions 11 to 15. 

Production of food grain over the years (1000 tonnes)

datainterpretation2.png

Question 11 : 

In the case of how many years was the production below the average production of the given years?

Question 12 :

What was the percentage drop in production from 1996 to 1997?

Question 13 :

In which year was the production 50% of the total production in 1993 and 1998 together ?

Question 14 : 

If the production in 1999 will be above the average production of the given years, what could be the minimum production for 1999?

Question 15 :

What was the approximate percentage increase in production from 1993 to 1994 ?

Answers

1. Answer :

1. Total production in April :

= 310 + 180 + 169 + 137 + 140 + 120

= 1056

15% of 1056 = 0.15 x 1056

= 158.4

Total Production in June :

= 320 + 160 + 188 + 173 + 135 + 130

= 1106

15% 1106 = 0.15 x 1106

= 165.9

Total production in July :

= 326 + 167 + 187 + 146 + 130  =  1136

15% of 1136 = 0.15 x 1136

= 170.4

Total Production in August :

= 327 + 150 + 185 + 178 + 145 + 128

= 1113

15% of 1113 = 0.15 x 1113

= 166.95

≈ 167

That is, in Month July, the Unit B has a contribution of approximately 15% in the total sugar production.

2. Answer :

Unit A shows continuous increase in production of sugar over months.

3. Answer :

In Unit E, the pair of months that shows equal sugar production is April and May.

4. Answer :

Total Production in June :

= 320 + 160 + 188 + 173 + 135 + 130

= 1106

25% of 1106 = 0.25 x 1106

= 276.5 units

Unit A shows more than 25% of the total production of sugar in the month June.

5. Answer :

In unit B, the production in June is 160 and the production in April is 180 units.

Decrease in percentage :

= 11.11 %

≈ 11%

6. Answer :

The price of commodity A in April is $1000.

The price of commodity B in April is $1150.

Difference :

= 1150 - 1000

= $150

7. Answer :

Average price of commodity A from April to August :

= $985

Average price of commodity B from April to August :

= $1060

Difference : 

= 1060 - 985

= $75

8. Answer :

Price of commodity A in April is $1000.

Price of commodity A in August $1000.

Therefore, in April - August the price of commodity A was same.

9. Answer :

Price of commodity A in March is $1125.

Price of commodity A in April is $1000.

Decrease in percentage :

= 11.11 %

≈ 11%

10. Answer :

Price of commodity B in January is $1000.

Price of commodity B in April $1150.

Increase in percentage :

= [(1150 - 1000) / 1000] x 100

= (150/1000) x 100

= 15 %

11. Answer :

Average production :

= 100.833 thousand tonnes

 100900 tonnes

Production in 1993, 1995 and 1997 was below the average.

12. Answer :

Production in 1996 = 130 thousand tonnes

Production in 1997 = 65 thousand tonnes

Decrease in percentage :

= 50%

13. Answer :

Total Production in 1993 and 1998 :

= 80 + 120

= 200

50% of 200 = 0.5 x 200

= 100

The production in 1995 was 50% of the total production in 1993 and 1998.

14. Answer :

Average production = 100900 tonnes

Therefore the minimum production in 1999 will be 100900 tonnes.

15. Answer :

Production in 1993 = 80 thousand tonnes

Production in 1994 = 110 thousand tonnes

Increase in percentage :

≈ 38%

Kindly mail your feedback to v4formath@gmail.com

We always appreciate your feedback.

©All rights reserved. onlinemath4all.com

Recent Articles

  1. Problems on Trigonometric Identities with Solutions

    Mar 03, 24 08:27 PM

    Problems on Trigonometric Identities with Solutions

    Read More

  2. Solved Problems on Binomial Expansion

    Mar 03, 24 10:46 AM

    Solved Problems on Binomial Expansion

    Read More

  3. P-Series Test for Convergence and Divergence

    Mar 03, 24 06:28 AM

    P-Series Test for Convergence and Divergence

    Read More