CUSTOMARY UNITS OF WEIGHT WORKSHEETS

About "Customary units of weight worksheets"

Customary units of weight worksheets are much useful to the kids who would like to practice problems on customary units of weight like pound, ounce and ton. 

"Customary units of weight" is a system of measurements commonly used for weight in the united states. 

For measuring weight capacity, the U.S. customary system uses the pound, ounce and ton which are the only three customary weight measurements in everyday use. 

The relationship among the measurements pound, ounce and ton are given below.

Customary units of weight - Conversion

Customary units of weight worksheets - Problems

1. Convert 2 pounds into ounces. 

2. Convert 3.5 tons into pounds.

3. Convert 0.5 tons into ounces. 

4. Convert 48 ounces into pounds. 

5. Convert 5000 pounds into tons 

6. David prepares 24 pounds of metal in 1 hour 36 minutes. At the same rate, How many ounces of metal will he prepare in one minute ? 

7. Mark used 15840 ounces of metal to make an alloy in 45 minutes. Find the amount metal used in one minute (in ounces).

8. Mrs. Moore handed out 4 ounces of almonds to each of her 22 students . How many pounds of almonds did Mrs. Moore hand out?

9. Tommy uses 4 ounces of cheese in each pizza he makes. How many pounds of cheese does Tommy need to make 28 pizzas ?

10. A standard elevator in a mid rise building can hold a maximum weight of about 1.5 tons. Assuming an average adult weight of 150 pounds, what is the maximum number of adults who could safely ride the elevator ? 

11. Jose had 256 ounces of lemonade. He gave 3/4 of lemonade to his friend.How many pounds of lemonade does Jose have now ? 

12. Robert had 12 tons of grains. He gave 25% of grains to his friend. How many pounds of grains does Robert have ?

13. Lily uses 2 ounces of cheese in each cake he makes. If she has 3.5 pounds of cheese, how many cakes can she make ? 

14. Which is best deal,

18 ounces of cheese cost $ 3.60

or 

54 ounces cheese cost $ 11.34 ?

15. The ratio of two metals A and B are in an alloy is 3:5. If the weight of the alloy is 16 pounds, find the weight of each metal in the alloy in ounces. 

Do you need answers for the above questions ?

Here they are.

Step by step solution

Problem 1 :

Convert 2 pounds into ounces. 

Solution : 

Here, we convert bigger unit into smaller unit. So we have to multiply.

2 pounds  =  2 x 16 ounces 

2 pounds  =  32 ounces

Hence, 2 pounds is equal to 32 ounces.

Problem 2 :

Convert 3.5 tons into pounds  . 

Solution : 

Here, we convert bigger unit into smaller unit. So we have to multiply.

3.5 tons  =  3.5 x 2000 pounds

3.5 tons  =  7000 pounds

Hence, 3.5 tons is equal to 7000 pounds.

Problem 3 :

Convert 0.5 tons into ounces. 

Solution : 

Here, we convert bigger unit into smaller unit unit. So we have to multiply.

0.5 tons  =  0.5 x 2000 pounds 

0.5 tons  =  1000 pounds

0.5 tons  =  1000 x 16 ounces

0.5 tons  =  16000 ounces

Hence, 0.5 tons is equal to 16000 ounces.

Problem 4 :

Convert 48 ounces into pounds. 

Solution : 

Here, we convert smaller unit into bigger unit. So we have to divide.

48 ounces  =  48 / 16 pounds 

48 ounces  =  3 pounds

Hence, 48 ounces is equal to 3 pounds. 

Problem 5 :

Convert 5000 pounds into tons 

Solution : 

Here, we convert smaller unit into bigger unit. So we have to divide.

5000 pounds  =  5000 / 2000 tons 

5000 pounds  =  2.5 tons

Hence, 5000 pounds is equal to 2.5 tons.

Problem 6 : 

David prepares 24 pounds of metal in 1 hour 36 minutes. At the same rate, How many ounces of metal will he prepare in one minute ? 

Solution : 

1 hour 36 minutes  =  60 min + 36 min  =  96 minutes

1 pound  =  16 ounces

24 pounds  =  24 x 16 ounces  =  384 ounces

1 hour 36 min -----> 24 pounds ====> 96 minutes ----> 384 pounds

So, no. of pounds prepared in 96 minutes  =  384 ounces

No. of ounces prepared in in one minute  =  384 / 96  

=  4

Hence 4 ounces of metal is prepared in one minute. 

Let us look at the next problem on "Customary units of weight worksheets"

Problem 7 : 

Mark used 15840 ounces of metal to make an alloy in 45 minutes. Find the amount metal used in one minute (in ounces).

Solution : 

No. of ounces used in 45 minutes  =  15840

No. of ounces used in 1 minute  =  15840 / 45

No. of ounces used in 1 minute  =  352

Hence 352 ounces of metal used in 1 minute. 

Let us look at the next problem on "Customary units of weight worksheets"

Problem 8 : 

Mrs. Moore handed out 4 ounces of almonds to each of her 22 students . How many pounds of almonds did Mrs. Moore hand out?

Solution : 

Total no. of ounces of almonds handed out  =  4 x 22  = 88 ounces 

Total no. of pounds of almonds handed out  =  88 / 16  =  5.5 lb   

Hence, Mrs. Moore handed out 5.5 pounds of almonds.

Let us look at the next problem on "Customary units of weight worksheets"

Problem 9 : 

Tommy uses 4 ounces of cheese in each pizza he makes. How many pounds of cheese does Tommy need to make 28 pizzas ?

Solution : 

1 pizza -----> 4 ounces of cheese

28 pizzas -----> 28 x 4 ounces of cheese

28 pizzas ------> 112 ounces of cheese

Hence Tommy needs 112 ounces of cheese to make 28 pizzas. 

Let us look at the next problem on "Customary units of weight worksheets"

Problem 10 : 

A standard elevator in a mid rise building can hold a maximum weight of about 1.5 tons. Assuming an average adult weight of 150 pounds, what is the maximum number of adults who could safely ride the elevator ? 

Solution : 

First let us convert 1.5 tons into pounds 

1.5 tons  =  1.5 x 2000  =  3000 pounds        

So, the elevator can hold 3000 pounds of weight.

If the average weight of an adult is 150 pounds,

Maximum no. of adults could safely ride the elevator is

=  3000/150

=  20

Hence, maximum number of adults who could safely ride the elevator is 20.

Let us look at the next problem on "Customary units of weight worksheets"

Problem 11 : 

Jose had 256 ounces of lemonade. He gave 3/4 of lemonade to his friend.How many pounds of lemonade does Jose have now ? 

Solution : 

Amount of lemonade given to friend  =  256 x 3/4

=  192 ounces

No. of ounces of lemonade that Jose has now  =  256 - 192  =  64

1 pound  =  16 ounces

Therefore, No. of pounds of lemonade that Jose has now  is

=  64/16

=  4

Hence, no. of pounds of lemonade that Jose has now is 4.  

Let us look at the next problem on "Customary units of weight worksheets"

Problem 12 : 

Robert had 12 tons of grains. He gave 25% of grains to his friend. How many pounds of grains does Robert have ?

Solution : 

No. of tons of grains given to friend  =  25% of 12 tons

=  0.25 x 12

=  3 tons

No. of tons of grains having had by Robert now  =  12 - 3  =  9 tons

1 ton  =  2000 pounds

9 tons  =  9 x 2000  =  18000 pounds

Hence, no. of pounds of grains that Robert  has now is 18000. 

Let us look at the next problem on "Customary units of weight worksheets"

Problem 13 : 

Lily uses 2 ounces of cheese in each cake he makes. If she has 3.5 pounds of cheese, how many cakes can she make ? 

Solution : 

1 pound  =  16 ounces

3.5 pounds  =  3.5 x 16 ounces

3.5 pounds  =  56 ounces

Each cake needs 2 ounces of cheese.

No. of cakes can be made with 56 ounces  =  56 / 2  =  28

Hence Lily can make 28 cakes with 3.5 pounds of cheese. 

Let us look at the next problem on "Customary units of weight worksheets"

Problem 14 :

Which is best deal,

18 ounces of cheese cost $ 3.60

or 

54 ounces cheese cost $ 11.34 ?

Solution : 

To compare the given measures, convert them in to unit rates. 

18 ounces -----> $3.60

1 ounce ------> 3.60 / 18

1 ounce -------> $ 0.20

54 ounces -----> $11.34

1 ounce -----> 11.34 / 54

1 ounce ----->  0.21

From the above unit rates, we get the lower price per ounce $0.20 in "18 ounces of cheese cost $ 3.60"

Hence, "18 ounces of cheese cost $3.60" is the best deal.

Let us look at the next problem on "Customary units of weight worksheets"

Problem 15 :

The ratio of two metals A and B are in an alloy is 3:5. If the weight of the alloy is 16 pounds, find the weight of each metal in the alloy in ounces. 

Solution :

From the given ratio 3 : 5,

Weight of metal A  =  3x   and  weight of metal B  =  5x. 

Total weight  =  16 pounds

3x + 5x  =  16

8x  =  16

x  =  2

Therefore,

Weight of metal A  =  3(2) = 6 pounds  =  6 x 16  =  96 ounces

Weight of metal B  =  5(2) = 10 pounds  =  10 x 16  =  160 ounces

Hence, weight of metal A is 96 ounces and weight of metal B is 160 ounces. 

After having gone through the problems explained above, we hope that the students would have understood the stuff given on "Customary units of weight worksheets". 

Apart from the stuff given above, if you want to know more about "Customary units of weight worksheets", please click here.

If you need any other stuff in math, please use our google custom search here. 

HTML Comment Box is loading comments...