Problem 1 :
In a business, if A can earn $7500 in 2.5 years, find the unit rate of his earning per month.
Problem 2 :
If David can prepare 2 gallons of juice in 4 days, how many cups of juice can he prepare per day?
Problem 3 :
If John can cover 360 miles in 3 hours, find the number of miles covered by John in 1 minute.
Problem 4 :
75 basketballs cost $1,143.75. Find the unit rate in price per basketball.
Problem 5 :
In 36.5 weeks, Miguel raised $2,372.50 for cancer research. How was his unit rate in price per week?
Problem 6 :
A person can cover a distance of 84 miles in 4 gallons of fuel. If he has 2.5 gallons, how many miles can he cover?
Problem 7 :
If a person drinks 8 cups of apple juice per month, how many gallons will he drink in one year?
Problem 8 :
My David earns $416 in 8 hours. How much does earn in 2.8 hours?
1. Answer :
Given : Earning in 2.5 years = $7500
1 year = 12 months
2.5 years = 2.5 ⋅ 12 months
= 30 months
Then, earning in 30 months = $7500.
Therefore, earning in 1 month :
= 7500/30
= $250
Hence, the unit rate of his earning per month is $250.
2. Answer :
No of gallons of juice prepared in 4 days = 2 gallons
1 gallon = 16 cups
So, number of cups of juice prepared in 4 days :
= 2 ⋅ 16
= 32 cups
Therefore, David can prepare 32 cups of juice in 4 days.
Then, number of cups of juice prepared in 1 day :
= 32/4
= 8
Hence, David can prepare 8 cups of juice in 1 day.
3. Answer :
Number of miles covered in 3 hours = 360
Then, number of miles covered in 1 hour :
= 360/3
= 120
1 hour = 60 minutes
So, number of miles covered in 60 minutes = 120.
Then, number of miles covered 1 minute :
= 120/60
= 2
Hence, John can cover 2 miles in 1 minute.
4. Answer :
Given : 75 basketballs cost $1,143.75.
Then, price of one basket ball :
= 1143.75/75
= 15.25
Hence, the unit rate in price per basket ball is $15.25.
5. Answer :
Given : Miguel raised $2,372.50 in 36.5 weeks.
Then, amount raised in one week :
= 2372.5/36.5
= 65
Hence, the unit rate in price per week was $65.
6. Answer :
Given : 84 miles can be traveled in 4 gallons.
Then, number of miles traveled in 1 gallon :
= 84/4
= 21
Therefore, no. of miles traveled in 2.5 gallons is
= 21 ⋅ 2.5
= 52.5
Hence, 52.5 miles traveled in 2.5 gallons of fuel.
7. Answer :
Given : 8 cups in one month
1 year = 12 months
So, number of cups in 1 year :
= 12 ⋅ 8 cups
= 96 cups
1 gallon = 16 cups
Therefore, number of gallons in 1 year :
= 96/16
= 6
Hence, he will drink 6 gallons of apple juice in 1 year.
8. Answer :
Given : Earning in 8 hours = $416.
Earning in 1 hour = $52
Earning in 2.8 hours :
= 52 ⋅ 2.8
= 145.6
Hence, Mr. David will earn $145.6 in 2.8 hours.
Kindly mail your feedback to v4formath@gmail.com
We always appreciate your feedback.
©All rights reserved. onlinemath4all.com
May 23, 25 07:42 PM
May 23, 25 07:15 PM
May 22, 25 09:59 AM