CONVERTING UNIT RATES WORKSHEET

Problem 1 :

In a business, if A can earn $7500 in 2.5 years, find the unit rate of his earning per month.

Problem 2 :

If David can prepare 2 gallons of juice in 4 days, how many  cups of juice can he prepare per day?

Problem 3 :

If John can cover 360 miles in 3 hours, find the number of miles covered by John in 1 minute.

Problem 4 :

75 basketballs cost $1,143.75. Find the unit rate in price per basketball.

Problem 5 :

In 36.5 weeks, Miguel raised $2,372.50 for cancer research. How was his unit rate in price per week?

Problem 6 :

A person can cover a distance of 84 miles in 4 gallons of fuel. If he has 2.5 gallons, how many miles can he cover?

Problem 7 :

If a person drinks 8 cups of apple juice per month, how many gallons will he drink in one year?

Problem 8 :

My David earns $416 in 8 hours. How much does earn in 2.8 hours?

Answers

1. Answer :

Given : Earning in 2.5 years = $7500

1 year = 12 months

2.5 years = 2.5  12 months

= 30 months

Then, earning in 30 months = $7500.

Therefore, earning in 1 month :

= 7500/30

= $250

Hence, the unit rate of his earning per month is $250.

2. Answer :

No of gallons of juice prepared in 4 days = 2 gallons

1 gallon = 16 cups

So, number of cups of juice prepared in 4 days :

= 2  16

= 32 cups

Therefore, David can prepare 32 cups of juice in 4 days.

Then, number of cups of juice prepared in 1 day :

= 32/4

= 8

Hence, David can prepare 8 cups of juice in 1 day.

3. Answer :

Number of miles covered in 3 hours = 360

Then, number of miles covered in 1 hour :

= 360/3

= 120

1 hour = 60 minutes

So, number of miles covered in 60 minutes = 120.

Then, number of miles covered 1 minute :

= 120/60

= 2

Hence, John can cover 2 miles in 1 minute.

4. Answer :

Given : 75 basketballs cost $1,143.75.

Then, price of one basket ball :

= 1143.75/75

= 15.25

Hence, the unit rate in price per basket ball is $15.25.

5. Answer :

Given : Miguel raised $2,372.50 in 36.5 weeks.

Then, amount raised in one week :

= 2372.5/36.5

= 65

Hence, the unit rate in price per week was $65.

6. Answer :

Given : 84 miles can be traveled in 4 gallons.

Then, number of miles traveled in 1 gallon :

= 84/4

= 21

Therefore, no. of miles traveled in 2.5 gallons is

= 21  2.5

= 52.5

Hence, 52.5 miles traveled in 2.5 gallons of fuel.

7. Answer :

Given : 8 cups in one month

1 year = 12 months

So, number of cups in 1 year :

= 12 ⋅ 8 cups

= 96 cups

1 gallon = 16 cups

Therefore, number of gallons in 1 year :

= 96/16

= 6

Hence, he will drink 6 gallons of apple juice in 1 year.

8. Answer :

Given : Earning in 8 hours = $416.

Earning in 1 hour = $52

Earning in 2.8 hours :

= 52  2.8

= 145.6

Hence, Mr. David will earn $145.6 in 2.8 hours.

Solo Build It!

Kindly mail your feedback to v4formath@gmail.com

We always appreciate your feedback.

©All rights reserved. onlinemath4all.com

Recent Articles

  1. Law of Cosines Worksheet

    Aug 06, 22 11:56 PM

    Law of Cosines Worksheet

    Read More

  2. Laws of Cosines

    Aug 06, 22 11:31 PM

    Laws of Cosines - Proof - Solved Problems

    Read More

  3. Perpendiculars and Bisectors Worksheet

    Aug 06, 22 09:01 AM

    Perpendiculars and Bisectors Worksheet

    Read More