Subscribe to our ▶️ YouTube channel 🔴 for the latest videos, updates, and tips.
In this section, you will learn solving word problems by converting the given rate to unit rate.
First let us understand what is unit rate.
Definition of Unit Rate :
Unit rate compares the given amount to one unit of another measure
(or)
The ratio between the given value and 1
(or)
Comparing the given amount or value to 1
Examples :
1. If 8 dolls are made in 4 days,
then number of dolls made in 1 day = 2
2. If David earns $180 in 9 hours,
then number of dollars earned by him in 1 hour = $20
3. If there are 16 cups in 4 quarts,
then the number of cups in 1 quart = 4

From the above picture, we can get the following unit rates related liquid measurements.
|
1 gallon = 16 cups 1 gallon = 8 pints 1 gallon =4 quarts |
1 quart = 2 pints 1 quart = 4 cups 1 pint = 2 cups |
Problem 1 :
In a business, if A can earn $7500 in 2.5 years, find the unit rate of his earning per month.
Solution :
Given : Earning in 2.5 years = $7500
1 year = 12 months
2.5 years = 2.5(12) = 30 months
Then, earning in 30 months = $7500
Therefore, earning in 1 month = 7500/30
= $250
Problem 2 :
If David can prepare 2 gallons of juice in 4 days, how many cups of juice can he prepare per day ?
Solution :
No of gallons of juice prepared in 4 days = 2 gallons
1 gallon = 16 cups
So, no. of cups of juice prepared in 4 days = 2(16) = 3cups
Therefore, David can prepare 32 cups of juice in 4 days.
Then, no. of cups of juice prepared in 1 day = 32/4
= 8 cups
Problem 3 :
If John can cover 360 miles in 3 hours, find the number of miles covered by John in 1 minute.
Solution :
No of miles covered in 3 hours = 360
Then, no. of miles covered in 1 hour = 360/3 = 120
1 hour = 60 minutes
So, no. of miles covered in 60 minutes = 120
Then, no. of miles covered 1 minute = 120/60
= 2 miles
Problem 4 :
75 basketballs cost $1,143.75. Find the unit rate in price per basketball.
Solution :
Given : 75 basketballs cost $1,143.75
Then, price of one basket ball = (1143.75)/75
= $15.25
Problem 5 :
In 36.5 weeks, Miguel raised $2,372.50 for cancer research. How was his unit rate in price per week ?
Solution :
Given : Miguel raised $2, 372.50 in 36.5 weeks
Then, amount raised in one week = (2372.5)/36.5
= $65
Problem 6 :
A person can cover a distance of 84 miles in 4 gallons of fuel. If he has 2.5 gallons, how many miles can he cover ?
Solution :
Given : 84 miles can be traveled in 4 gallons.
Then, no. of miles traveled in 1 gallon = 84/4 = 21
Therefore, no. of miles traveled in 2.5 gallons is
= 21(2.5)
= 52.5 miles
Problem 7 :
If a person drinks 8 cups of apple juice per month, how many gallons will he drink in one year?
Solution :
Given : 8 cups in one month
1 year = 12 months
So, no. of cups in 1 year = 8(12) = 96 cups
1 gallon = 16 cups
Therefore, no. of gallons in 1 year = 96/16
= 6 gallons
Problem 8 :
My David earns $416 in 8 hours. How much does earn in 2.8 hours ?
Solution :
Given : Earning in 8 hours = $416
Earning in 1 hour = $52
Earning in 2.8 hours = 52(2.8)
= $145.6
Subscribe to our ▶️ YouTube channel 🔴 for the latest videos, updates, and tips.
Kindly mail your feedback to v4formath@gmail.com
We always appreciate your feedback.
©All rights reserved. onlinemath4all.com
Dec 08, 25 12:12 AM
Dec 05, 25 04:04 AM
Dec 03, 25 07:02 AM