Subscribe to our ▶️ YouTube channel 🔴 for the latest videos, updates, and tips.
To understand why we learn this concept, let us consider the following situation.
When we are in shop, we find two deal as follows :
(i) 500 g of detergent costing $3.50
(ii) 750 g detergent costing $5.40
decide which is the better deal.
To properly compare prices, we need to convert the cost of an item into a rate called unit rate.
Consider the following grocery items and decide which is the better value for money:
Question 1 :

Answer :
By choosing small box,
Cost of 300 g of corn flakes = $2.15
= 215 cents
Cost of 1 gram = 215/300
= 0.716 cents
By choosing large box,
Cost of 500 g of corn flakes = $3.29
= 329 cents
Cost of 1 gram = 329/500
= 0.658 cents
0.716 > 0.658
So, choosing 500 g corn flakes is better deal.
Question 2 :

Answer :
By choosing 6 pack,
Cost of 6 towels = $2.99
= 299 cents
Cost of 1 towel = 299/6
= 49.83
By choosing 4 pack,
Cost of 4 towels = $1.79
= 179 cents
Cost of 1 towel = 179/4
= 44.75
49.83 > 44.75
So, choosing 4 pack is better deal.
Question 3 :

Answer :
By choosing 2 liters can
Cost of 2 liters of milk = $3.89
= 389 cents
Cost of 1 liter of milk = 389/2
= 194.5 cents
Dividing by 100
Cost of 1 liter of milk = $1.945
By choosing 600 ml can
Cost of 600 ml milk = $2.19
= 219 cents
Cost of 1 ml of milk = 219/600
Cost of 1000 ml milk (or) Cost of 1 liter milk
= (219/600)⋅1000
= 365 cents
Dividing by 100
Cost of 1 liter of milk = $3.65
3.65 > 1.945
So, choosing 2 L milk can is the better deal.
Question 4 :

Answer :
By choosing 10 m pack
Cost of 10 meter ribbon = $4.20
= 420 cents
Cost of 1 meter ribbon = 420/10
= 42 cents
Dividing by 100
Cost of 1 meter ribbon = $ 0.42
By choosing 8 m pack
Cost of 8 meter ribbon = $3.60
= 360 cents
Cost of 1 meter ribbon = 360/8
= 45 cents
Dividing by 100
Cost of 1 meter ribbon = $ 0.45
0.42 < 0.45
So, choosing 10 meter ribbon is the better deal.
Question 5 :

Answer :
By choosing 5 liter can
Cost of 5 liter paint = $65
Cost of 1 liter paint = 65/5
= $13
By choosing 2 liter can
Cost of 2 liter paint = $31
Cost of 1 liter paint = 31/2
= $15.50
13 < 15.50
So, choosing 5 liter can is the better deal.
Question 6 :

Answer :
By choosing 25 kg pack
Cost of 25 kg potatoes = $35
Cost of 1 kg potato = 35/25
= $1.4
By choosing 10 kg pack
Cost of 10 kg potatoes = $16.50
Cost of 1 kg potato = 16.50/10
= $1.650
1.650 > 1.4
So, choosing 20 kg potato is the better deal.
Subscribe to our ▶️ YouTube channel 🔴 for the latest videos, updates, and tips.
Kindly mail your feedback to v4formath@gmail.com
We always appreciate your feedback.
About Us | Contact Us | Privacy Policy
©All rights reserved. onlinemath4all.com
Dec 20, 25 10:51 AM
Dec 20, 25 10:49 AM
Dec 20, 25 10:49 AM