CALCULATING UNIT PRICE WORKSHEET

Problem 1 :

Mathew signs up for the classes and he pays $90 for 6 classes. Find the cost per class.

Problem 2 :

The cost of 2 cartons of milk is $5.50. What is the unit price?

Problem 3 :

A cruise ship travels 20 miles in 50 minutes. How far does the ship travel per minute?

Problem 4 :

The cost of 6 shirts is $180. Find the cost of each shirt.

Problem 5 :

Johnson can complete 240 units of work in 8 days. How many units of work can he complete per day?

Answers

1. Answer :

To find the cost per class, we have to divide total amount paid by number of classes.

To find the unit rate, we have to make the denominator of the above fraction as 1.

Now, divide both quantities by 6. So that the second quantity is 1.

From thee above working, it is clear that the cost per class is $15.

2. Answer :

To find the unit price, we have to divide total amount paid by number of cartons.

Then, we have

$5.50/2 cartons

To find the unit price, we have to make the denominator of the above fraction as 1.

Now, divide both quantities by '2'. So that the second quantity is 1.

From thee above working, it is clear that the unit price is $2.75.

That is, the price of 1 carton of milk is $2.75.

3. Answer :

To find the distance traveled by the ship in one minute, we have to divide the total distance by the number of minutes. 

Then, we have

20 miles/50 minutes

To find the distance traveled by the ship in one minute, we have to make the denominator of the above fraction as 1.

Now, divide both quantities by '50'. So that the second quantity is 1.

From the above working, it is clear that the distance covered by the ship in 1 minute is 0.4 mile.

4. Answer :

To find the cost of each shirt, we have to divide the total amount of money by the number of shirts. 

Then, we have

$180/6 shirts

To find the cost of each shirt, we have to make the denominator of the above fraction as 1.

Now, divide both quantities by '6'. So that the second quantity is 1.

($180 ÷ 6)/(6 shirts ÷ 6)  =  $30/1 shirt

From the above working, it is clear that the cost of each shirt is $30.

5. Answer :

To find the number of units per day, we have to divide the total units by the number of days. 

Then, we have

240 units/8 days

To find the number of units per day, we have to make the denominator of the above fraction as 1.

Now, divide both quantities by '8'. So that the second quantity is 1.

(240 units ÷ 8)/(8 days ÷ 8)  =  30 units/1 day

From the above working, it is clear that Johnson can complete 30 units of work per day.

Solo Build It!

Kindly mail your feedback to v4formath@gmail.com

We always appreciate your feedback.

©All rights reserved. onlinemath4all.com

Recent Articles

  1. Nature of the Roots of a Quadratic Equation Worksheet

    Aug 10, 22 10:23 PM

    Nature of the Roots of a Quadratic Equation Worksheet

    Read More

  2. Nature of the Roots of a Quadratic Equation

    Aug 10, 22 10:18 PM

    Nature of the Roots of a Quadratic Equation - Concept - Examples

    Read More

  3. Finding a Scale Factor Worksheet

    Aug 10, 22 10:28 AM

    Finding a Scale Factor Worksheet

    Read More