Problem 1 :
A person travels from Newyork to Washington at the rate of 45 miles per hour and comes backs to the Newyork at the rate of 55 miles per hour. What is his average speed for the whole journey ?
Problem 2 :
An automobile travels 130 miles in 2.5 hours and 150 miles in 3.5 hours. What is its average velocity over the entire distance traveled ?
Problem 3 :
A car travels along a straight road to the east for 120 meters in 5 seconds, then go the west for 60 meters in 1 second. Determine average velocity in meters per sec.
Problem 4 :
A bicyclist travels 19 miles in 1 hour and 45 minutes and 9 miles in 45 minutes. Determine average velocity in miles per hour.
Problem 5 :
Time ( A to B ) = 3 hours,
Time (B to C ) = 5 hours,
Time (C to D ) = 6 hours
If the distances from A to B, B to C and C to D are equal and the speed from A to B is 70 miles per hour, find the average speed from A to D
Problem 6 :
A man takes 10 hours to go to a place and come back by walking both the ways. He could have gained 2 hours by riding both the ways. The distance covered in the whole journey is 18 miles. Find the average speed for the whole journey if he goes by walking and comes back by riding.
Problem 7 :
Lily takes 3 hours to travel from place A to place B at the rate of 60 miles per hour. She takes 2 hours to travel from place B to C with 50% increased speed. Find the average speed from place A to C.
Problem 8 :
Distance from A to B = 200 miles,
Distance from B to C = 300 miles,
Distance from C to D = 540 miles
The speed from B to C is 50% more than A to B. The speed from C to D is 50% more than B to C. If the speed from A to B is 40 miles per hour, find the average speed from A to D.
1. Answer :
Step 1 :
Both the ways, the covers the same distance.
Then, the formula to find average speed is
= 2xy / (x+y)
Step 2 :
x ----> Rate at which he travels from Newyork to Washington
x = 45
y ----> Rate at which he travels from Newyork to Washington
y = 55
Step 3 :
Average speed is
= (2 ⋅ 45 ⋅ 55) / (45 + 55)
= 4950/100
= 49.5 miles/hour
2. Answer :
Step 1 :
Total distance covered :
= 130 + 150
= 130 miles
Step 2 :
Total time :
= 2.5 + 3.5
= 6 hours
Step 3 :
Average speed is
= Total distance / Total time
= 120 miles/2.5 hours
= 48 miles/hour
3. Answer :
Step 1 :
Total distance covered :
= 120 + 60
= 180 meters
Step 2 :
Total time :
= 5 + 1
= 6 seconds
Step 3 :
Average speed is
= Total distance / Total time
= 180 meters/6 seconds
= 60 miles/second
4. Answer :
Step 1 :
Total distance covered :
= 19 + 9
= 28 miles
Step 2 :
Total time :
= 2 hours 45 min + 45 min
= 2 hours + (45/60) hours + (45/60) hours
= 2 hours + 0.75 hours + 0.75 hours
= 3.5 hours
Step 3 :
Average speed is
= Total distance / Total time
= 28 miles/3.5 hours
= 8 miles/hour
5. Answer :
Step 1 :
Formula to find distance is
= Rate ⋅ Time
Distance from A to B is
= 70 ⋅ 3
= 210 miles
Given : Distance from A to B, B to C and C to D are equal.
Total distance from A to D is
= 210 + 210 + 210
= 630 miles
Total time taken A to D is
= 3 + 5 + 6
= 14 hours
Step 2 :
Average speed is
= Total distance / Total time
= 630 / 14
= 45 miles hour
6. Answer :
Step 1 :
Given : A man takes 10 hours to go to a place and come back by walking both the ways.
That is,
Walking + Walking = 10 hours
2 ⋅ Walking = 10 hours
Walking = 5 hours
Given : He could have gained 2 hours by riding both the ways.
That is,
Riding + Riding = 8 hours
2 ⋅ Riding = 8 hours
Riding = 4 hours
Step 2 :
If he goes by walking and comes back by riding, time taken by him :
Walking + Riding = 5 + 4
Walking + Riding = 9 hours
Step 3 :
Total time taken = 9 hours
Total distance covered = 18 miles
Step 4 :
Average speed is
= Total distance / Total time
= 18/9
= 2 miles/hour
7. Answer :
Step 1 :
Speed ( from A to B ) = 60 miles/hour
Speed ( from B to C ) = 90 miles/hour (50% increased)
Step 2 :
Formula to find distance is
= Rate ⋅ Time
Distance from A to B is
= 60 ⋅ 3
= 180 miles
Distance from B to C
= 90 ⋅ 2
= 180 miles
Total distance traveled from A to B is
= 180 + 180
= 360 miles
Total time taken from A to B is
= 3 + 2
= 5 hours
Step 3 :
Average speed is
= Total distance / Total time
= 360 / 5
= 72 miles/hour
8. Answer :
Step 1 :
Speed ( from A to B ) = 40 miles/hour
Speed ( from B to C ) = 60 miles/hour (50% more)
Speed ( from C to D ) = 90 miles/hour (50% more)
Step 2 :
Formula to find time is
= Distance / Time
Time (A to B) = 200 / 40 = 5 hours
Time (B to C) = 300 / 60 = 5 hours
Time (C to D) = 540 / 90 = 6 hours
Total time taken from A to D is
= 5 + 5 + 6
= 16 hours
Total distance from A to D is
= 200 + 300 + 540
= 1040 miles
Step 3 :
Formula to find average speed is
= Total distance / Total time
= 1040 / 16
= 65 miles hour
To get more problems on average speed,
Apart from the stuff given in this section, if you need any other stuff in this section, please use our google custom search here.
Kindly mail your feedback to v4formath@gmail.com
We always appreciate your feedback.
WORD PROBLEMS
Word problems on simple equations
Word problems on linear equations
Word problems on quadratic equations
Area and perimeter word problems
Word problems on direct variation and inverse variation
Word problems on comparing rates
Converting customary units word problems
Converting metric units word problems
Word problems on simple interest
Word problems on compound interest
Word problems on types of angles
Complementary and supplementary angles word problems
Markup and markdown word problems
Word problems on mixed fractions
One step equation word problems
Linear inequalities word problems
Ratio and proportion word problems
Word problems on sets and Venn diagrams
Pythagorean theorem word problems
Percent of a number word problems
Word problems on constant speed
Word problems on average speed
Word problems on sum of the angles of a triangle is 180 degree
OTHER TOPICS
Time, speed and distance shortcuts
Ratio and proportion shortcuts
Domain and range of rational functions
Domain and range of rational functions with holes
Graphing rational functions with holes
Converting repeating decimals in to fractions
Decimal representation of rational numbers
Finding square root using long division
L.C.M method to solve time and work problems
Translating the word problems in to algebraic expressions
Remainder when 2 power 256 is divided by 17
Remainder when 17 power 23 is divided by 16
Sum of all three digit numbers divisible by 6
Sum of all three digit numbers divisible by 7
Sum of all three digit numbers divisible by 8
Sum of all three digit numbers formed using 1, 3, 4
Sum of all three four digit numbers formed with non zero digits
Sum of all three four digit numbers formed using 0, 1, 2, 3
Sum of all three four digit numbers formed using 1, 2, 5, 6
©All rights reserved. onlinemath4all.com
May 23, 22 01:59 AM
Exponential vs Linear Growth Worksheet
May 23, 22 01:59 AM
Linear vs Exponential Growth - Concept - Examples
May 23, 22 01:34 AM
SAT Math Questions on Exponential vs Linear Growth