8th grade worksheet10





In this 8th grade worksheet10, you can find 10 problems on math which are in the level of 8 th grade



1.Jackson likes to mix different types of soda. He buys one liter of cola for $2.00, one liter of lemon-lime soda for $1.50, and 2 liters of orange soda for a total of $3.50. If he mixes these all together, what is the price per liter of the mixture?



(A) $1.75
(B) $2.50
(C) $0.75




2.Find the probability that a randomly chosen positive whole number less than or equal to 90 is a multiple of 17.



(A) 1/8
(B) 1/18
(C) 1/5




3.If a box of donuts is marked down $20 from its original price of $5, then marked back up $20 from the sale price, how much does this box of donuts cost now



(A) $1.8
(B) $4.8
(C) $1.2




4.A farmer wants to buy fencing for the perimeter of his rectangular field. The length of the field is 17 meters and the area of the field is 119 square meters. Given that fencing costs 10 cents per meter, how much money will the farmer have to spend?



(A) $4.8
(B) $1.5
(C) $3.3




5.The sum of the ages of Keisha and Jerry is 30. Keisha is 4 years younger than Jerry. How old is Jerry?



(A) 43
(B) 17
(C) 48




6.Compute (1 + 2 + 3 + · · · + 98 + 99) divided by ( .01 + .02 + .03 + · · · + .98 + .99 )



(A) 300
(B) 100
(C) 210




7.Donald has twice as many books as Kevin. Kevin has 4 times as many books as Watson. Watson has 6 books. How many books do Donald, Kevin, and Watson have in total?



(A) 78
(B) 55
(C) 23




8.Find the product of the even multiples of 5 that are greater than 1 and less than 49.



(A) 42000
(B) 240000
(C) 30000




9.When the band the Beatles first formed, they had 1 fan. This fan told 3 other people about the Beatles. Each of these 3 people told 3 other people about The Beatles. As a result, how many people in total knew about The Beatles?



(A) 13
(B) 11
(C) 15




10. How many perfect squares are there between 2 and 140



(A) 10
(B) 30
(C) 20




These are the questions on math prepared in 8th grade worksheet6 based on the curriculum of 8th grade.Like this worksheet6 we have given more and more worksheets.


Answers

1. $1.75

2. 1/18

3. $4.8

4. $4.8

5. 17

6. 100

7. 78

8. 240000

9. 13

10. 10

Related topics







             Math dictionary