In this page 6th grade math worksheets 3, you will find 10 questions
in various topic of math. You may try each questions on your own and
you may check the answer immediately by using the submit button. This
question paper will be in the form of quiz.
On
this webpage, we give 6th grade math worksheets 3 online test which
can be taken
by any one without any login credentials. At the end of the test,
students can check their score instantly and also they can view detailed
answer for all the questions. We hope, this online practice test will
be a great boost for the students. We give detailed solution for every
question of this worksheet. If you find it difficult to do any
problem,please click the link view solution for each question. You will
get detailed solution.
1. Jennifer can buy bottles of water in packages of 6 for $14.76. How much money will she give for 48 bottles ?
2. Add 37 and 42
3. Two tankers contain 850 liters and 680 liters of petrol, respectively.Find the maximum capacity of the container which can measure the petrol of either tanker in exact number of times.
4. The traffic lights at three different road crossings change after every 48 sec, 72 sec and 108 sec respectively. If they all change simultaneously at 8:20:00 hrs, when will they again change simultaneously?
5. A Plane flies 4000 km in 5 hours.How far does it fly in 3 hours ?
6 .Find the number of girl students in a school,if there are 28% girl student in the school and the total number of students in the school is 1000.
7. Peter obtained 285 marks out of the maximum of 500 marks.Find the percentage of marks obtained by peter.
8. Find the value of a² 2 (b² + c²)
if a = 2,b = 3 and c = 1
9. An angle of measure 180° is called a _________________
10. Find the perimeter of a rectangle whose length and breadth are 16 cm and 8 cm respectively.
Explanation for question No 1 
Cost of 6 bottles packaged water = $14.76
Cost of 1 bottle packaged water = 14.76/6 = 2.46 Cost of 48 bottles = 48 x 2.46 = $ 118.08 So the correct answer for this question is $118.08 option B 
Explanation for question No 2 
Add 37 and 42
= 37 + (42) Since we have same symbol for both the numbers we have to add them,and we have to put negative symbol for the answer. =  79 So the correct answer for this question is 79 option B 
Explanation for question No 3 
To find the maximum capacity of container.
We have to find H.C.F for these numbers. 850 = 5 x 2 x 17 x 5 850 = 5^{2} x 2 x 17 680 = 5 x 2 x 17 x 2 x 2 680 = 5 x 2^{3} x 17 H.C.F = 5 x 17 x 2 = 170 liter So the correct answer for this question is 170 liter option A 
Explanation for question No 4 
To find the time, when they will all change simultaneously, we have to find the L.C.M of (48,72,108).
L.C.M of (48,72,108) is 432 seconds = 7 min 12 sec So, after every 7 min 12 sec, all the signals will change simultaneously. At 8:20:00 hrs, if all the three signals change simultaneously, again they will change simultaneously after 7 min 12 sec. That is at 8:27:12 hrs. Hence, three signals will change simultaneously at 8:27:12 seconds. So the correct answer for this question is 8:27:12 hrs option A 
Explanation for question No 5 
The plane flies 4000 km in 5 hours
From this we are going to find how far does it fly in 1 hour. For that we have to divide 4000 by 5 The height of the plane reached by the plane in 1 hour = 4000/5 = 800 km So,the height covered by the plane in 3 hours = 800 x 3 = 2400 km So the correct answer for this question is 2400 km hrs option A 
Explanation for question No 6 
Total number of students in the class = 1000
Out of 1000 students 28% of students are girls So,numbers of girls = 28 % of 1000 = (28/100) x 1000 = (28 x 10) = 280 So the correct answer for this question is 280 option C 
Explanation for question No 7 
Marks obtained by Peter = 285
Total marks allotted for the examination = 500 To find percentage of marks obtained by Peter = marks obtained by peter/Total marks = (285/500) = 0.57 To convert this into percent we have to multiply it by 100. So,0.57 x 100 = 57 % Therefore percentage of marks obtained by Peter = 57% So the correct answer for this question is 57% option B 
Explanation for question No 8 
To find the value of a^{2} 2 (b^{2} + c^{2})
we have to apply 2 for a,3 for b and and 1 for c = 2^{2}  2 (3^{2} + 1^{2}) = 4  2(9 + 1) = 4  2(10) = 4  20 = 16 So the correct answer for this question is 16 option A 
Explanation for question No 9 
Straight angle
So the correct answer for this question is Straight angle option A

Explanation for question No 10 
Length of the rectangle = 16 cm
Breadth of rectangle = 8 cm Perimeter of rectangle = 2 (length + breadth) = 2 (16 + 8) = 2 (24) = 48 cm So the correct answer for this question is 48 cm option C 